یکشنبه, 28 مرداد 1397
شناسه خبر:659

رای‌گیری الکترونیکی یک‌ششم شعبه‌ها در انتخابات شوراها

  • انداز قلم

     رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا گفت: انتخابات شوراها در یک ششم مجموع شعب کاملا الکترونیکی برگزار خواهد شد اما مکان این شعبه‌ها هنوز مشخص نیست.


 به گزارش روابط عمومی بخشداری مرکزی طالقان به نقل از خبر گذاری صدا و سیما محمد محمودی‌شاه‌نشین در مصاحبه افزود: بخش احراز هویت از رای‌دهندگان در همه جا به صورت الکترونیکی برگزار می شود.
وی تصریح کرد: بخش «اخذ رای» و «شمارش آراء» انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز در هزار شعبه به صورت الکترونیکی برگزار خواهد شد بنابراین برگزاری انتخابات در این هزار شعبه، کاملا الکترونیکی است.
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا تاکید کرد: پیش بینی شده است تا در این دوره از انتخابات، در استان ها، هیئت های بازرسی و در شهرستان ها سربازرس داشته باشیم.
وی ادامه داد: پیرو اصلاح قانون انتخابات شوراها در سال 92، برای این دوره از انتخابات شوراها،ارائه گواهی عدم سوءپیشینه الزامی است.
محمودی‌شاه‌نشین همچنین در نشست خبری امروز گفت: وزارت کشور اعلام کرده هر کسی که قصد کاندیداتوری در انتخابات شوراها را دارد، باید برای اخذ سوء پیشینه اقدام کند، افراد طبق قانون می‌توانند سوء پیشینه‌ای را که 3 ماه قبل اخذ کرده‌اند ارائه دهند و اگر احیانا شرایط طوری شود که در روز نخست ثبت‌نام اخذ سوء پیشینه با مشکلاتی روبرو شود، تمهیداتی برای آن اندیشیده خواهد شد تا مهلت ثبت‌نام تمدید شود.
وی ادامه داد: وزارت کشور پیشنهاداتی داده که انتخابات ماشینی در کلان‌شهرهای تهران و مشهد، مراکز استانها، شهرهای با 7 یا 9 کرسی شورا یا شهرهای 5 عضوی برگزار شود اما هنوز در مورد آن تصمیم‌گیری نشده است و در روزهای آینده و در نشست مشترک با وزارت کشور این موضوع بررسی می‌شود.
محمودی‌شاه‌نشین با اشاره به روند بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های نظارت گفت: هر محکومیتی الزاما منجر به رد صلاحیت نمی‌شود. به طوری که سپاه پاسداران، نیروی انتظامی و اداره اطلاعات نیز دلایل خود را اعلام می‌کنند اما رد یا تایید صلاحیت افراد با این مراجع نیست و اگر هیئت اجرایی صلاحیت فردی را تایید یا رد کند الزاما دلیل بر نظر قطعی نیست و رد صلاحیت‌ها طبق قانون با هیئت نظارت شهرستانهاست و نظر هیئت نظارت شهرستان‌ها نیز به فرمانداریها ابلاغ می‌شود.
وی در پاسخ به این سؤال که آیا امکانی برای این وجود دارد که افراد دلایل رد صلاحیتشان بدانند، گفت: طبق سیاست‌های کلی انتخابات ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری اگر کسی به صورت مکتوب خواهان دلایل رد صلاحیتش باشد دلیل یا دلایل آن به صورت مکتوب به وی اعلام می‌شود.
رئیس هیئت مرکزی نظارت بر پنجمین دوره انتخابات شهر و روستا، ادامه داد: بر اساس قانون هیئت‌های شهرستانها و استانها تا 15 روز بعد از اعلام نتایج نهایی انتخابات به شکایات رسیدگی می‌کنند.
وی تاکید کرد: اگر افرادی بعد از انتخاب در شوراها همزمان با آن شغل دیگری داشته باشند در هیئت‌های نظارت شهرستانی و سپس در وزارت کشور مورد بررسی قرار می‌گیرد.
اخبار انتخابات

ارسال نظر به عنوان مهمان

شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

آخرین اخبار بخش ها

گیشه روزنامه

منشور اخلاقی بخشداری مرکزی شهرستان طالقان به شرح ذیل می باشد.

وظائف و اختيارات ذيل شرح کامل و جامعي از وظائف و ماموريت هاي بخشدار نيست بلکه به تناسب ظرفيت ها و پناسيل هاي خاص مناطق و شرايط سياسي و اجتماعي و اقليمي و اقتصادي قابل تعديل مي باشد لذا بخشي از ماموريتهاي ذيل به تناسب شرايط خاص بخش مرکزي کاشان بيان مي شود

برای دانلود اساسنامه ها، قوانین، آیین نامه ها و طرح های دهیاری ها وارد این بخش شوید.